WYDANIE ONLINE

Od nowego roku zmieniają się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców – nie tylko jeśli chodzi o pracę sezonową (co opisaliśmy w poprzednim numerze), ale także w zakresie zatrudniania krótkoterminowego. Zmiany w tym zakresie nie są rewolucyjne, niemniej kilka kwestii zostanie uregulowanych inaczej. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnimy od 2018 roku cudzoziemców do prac krótkoterminowych.

czytaj więcej »

Końcówka roku kalendarzowego to czas kiedy szczególnie korzystne może być powierzanie pracownikowi innej pracy niż przewidziana w umowie. Można ją bowiem powierzyć np. na 3 ostatnie miesiące roku i 3 pierwsze miesiące następnego roku – a więc w praktyce na 6 miesięcy. Czy jednak można w tym trybie czasowo powierzyć inne miejsce pracy? Co jeszcze warto wiedzieć o czasowym powierzeniu innych obowiązków? Sprawdź.

czytaj więcej »

Niektóre składniki wynagrodzenia nie są wliczane po podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu, a inne są. Z kolei te ostatnie są wliczane na różnych zasadach. Najlepiej pokazać to w formie tabeli. Jest to tym bardziej istotne, że również niektóre inne świadczenia dla pracowników są liczone tak, jak wynagrodzenie i ekwiwalent urlopowy.

czytaj więcej »

Kontrole u pracodawców były przeprowadzane pod kątem stosowania nowych zasad zawierania umów terminowych obowiązujących od 22 lutego 2016 r. Na jakie najczęstsze problemy w stosowaniu nowych przepisów przez pracodawców wskazała inspekcja pracy?

czytaj więcej »

Rozpoczęły się prace nad rządowym projektem utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podstawowym celem PPK ma być zwiększenie stopy oszczędności Polaków oraz zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia finansowego po osiągnięciu wieku emerytalnego lub nabyciu uprawnień emerytalnych. PPK ma stanowić powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania, który obejmie ponad 11 mln pracowników. Dowiedzmy się, jak zostanie zorganizowany.

czytaj więcej »

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. katalog podmiotów, które zobowiązane są do osiągania 2% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zostanie rozszerzony o pracodawców prowadzących publiczne i niepubliczne żłobki, którzy na tej podstawie będą rozliczać się z wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zmiana ta pociąga za sobą konieczność modyfikacji – począwszy od stycznia 2018 r. – części wzorów formularzy składanych do PFRON.

czytaj więcej »

Prezydent podpisał ustawę, która określa procedurę, wysokość oraz szczegółowe warunki ubiegania się o dofinansowanie projektów na rzecz poprawy warunków pracy. Płatnik składek będzie mógł się ubiegać o to dofinansowanie poprzez złożenie wniosku w ramach konkursu.

czytaj więcej »

W poprzednim numerze (Doradca kadrowego, nr 222) jeden z autorów wobec braku wyraźnych przepisów wyraził opinię, że doradcom i asystentom, których stanowiska wygasają, należy wypłacać odprawy (Redakcja odpowiada, str. 51). Jednak okazało się, że kwestia ta budzi kontrowersje i są autorzy, którzy uważają inaczej – iż odprawa nie przysługuje. Poniżej przedstawiamy argumenty obu stron sporu.

czytaj więcej »

Decyzja o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika powinna być podjęta w sposób przemyślany i rozważny, gdyż błędów popełnionych na tym etapie zwykle nie da się już naprawić przed sądem. A wtedy skutek dla pracodawcy jest taki, że sąd przywróci zwolnionego pracownika do pracy lub zasądzi na jego rzecz odszkodowanie.

czytaj więcej »