WYDANIE ONLINE

Pracodawcy tzw. II i III kohorty (czyli tworzący PPK w 2020 roku) będą musieli wkrótce przekazać pracownikom informację dotyczącą PPK. Co zapisać w takiej informacji? Jak dobrze to wytłumaczyć pracownikom? Jak niczego nie pominąć? I jak uniknąć ryzykownego błędu co do informacji o rezygnacji? Przygotowaliśmy gotowy wzór.

czytaj więcej »

Zwykle likwidacja stanowiska uchodzi za jedne z bezpieczniejszych uzasadnień wypowiedzenia umowy o pracę. Wynika to choćby z faktu, że nie trzeba w tym przypadku udowadniać niskiej, że pracownik miał zły stosunek do obowiązków czy niską jakość pracy. Jednak z orzecznictwa wynika, że także przy zwalnianiu z powodu likwidacji stanowiska są pewne pułapki. Jak ich uniknąć? Sprawdź.

czytaj więcej »

Gdy pracodawca zapewni zakwaterowanie i wyżywienie pracownikom oddelegowanym do pracy w innej miejscowości, koszty zakwaterowania będą przychodem ze stosunku pracy objętym warunkowym, przedmiotowym zwolnieniem od podatku. Natomiast zapewnienie pracownikom wyżywienia stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy w całości opodatkowany podatkiem dochodowym. Takie stanowisko prezentuje fiskus.

czytaj więcej »

Okres pobierania dodatku solidarnościowego zakończył się, ale jego skutki pozostaną. Czas jego pobierania jest bowiem wliczany do stażu pracy. O jaki staż chodzi? I jakie dokumenty powinien przedstawić pracownik, aby zaliczyć mu ten okres? Sprawdź.

czytaj więcej »

Niektóre przepisy specustawy (i jej nowelizacji, tzw. tarcz antykryzysowych) mają przestać obowiązywać już we wrześniu. Czy – skoro stan epidemii nie został jeszcze odwołany i raczej się w najbliższym czasie na to nie zanosi – możliwość ich stosowania zostanie przedłużona? Oto tabela, która pomoże Ci się zorientować, które z rozwiązań antykryzysowych będzie można jeszcze stosować i jak długo? Sprawdź np., co dalej z pracą zdalną, kierowaniem pracowników na badania lekarskie, przeprowadzaniem szkoleń bhp, obniżonym wymiarem czasu pracy czy zawieszeniem ZFŚS.

czytaj więcej »

Do 31 lipca 2020 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 10 tys. kontroli u pracodawców i przedsiębiorców różnych branż z uwzględnieniem oceny ryzyka zawodowego związanego z zagrożeniem zakażeniem koronawirusem.

czytaj więcej »

Pracodawcy wolno wprowadzić monitoring poczty elektronicznej pracownika jedynie w przypadku, gdy jest to niezbędne w jego ocenie do zapewnienia organizacji pracy, umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Przede wszystkim zaś pracodawca powinien poinformować pracownika o wprowadzeniu tego typu monitoringu. To, jakie są obowiązki pracodawcy w tym zakresie, wyjaśnia UODO.

czytaj więcej »

Po wakacjach nie ma już powszechnego prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie on przysługiwać tylko w przypadkach, gdy szkoła przejdzie na naukę zdalną. Jeżeli sytuacja taka nie zaistnieje, rodzice dziecka będę mogli ubiegać się jedynie o wypłatę zasiłku opiekuńczego na zasadach ogólnych.

czytaj więcej »

Podczas rekrutacji kandydat do zatrudnienia może udostępnić pracodawcy dane kontaktowe takie jak adres prywatnej poczty elektronicznej czy numer prywatnego telefonu komórkowego. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może wykorzystywać te dane w dowolnym celu.

czytaj więcej »

Zdaniem UODO pracodawca może publikować w zakładzie pracy wyniki dotyczące wydajności pracy, nawet jeśli są oparte na jego indywidualnej ocenie. Nie może jednak w ten sposób stygmatyzować pracowników i godzić w ich dobra osobiste.

czytaj więcej »

2.800 zł wynagrodzenia minimalnego, 18,30 zł minimalnej stawki godzinowej (kwoty brutto)– rząd przyjął propozycje na 2021 rok, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

czytaj więcej »

Do obowiązków pracodawcy należy przeszkolenie pracowników na temat zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Lekceważenie tych powinności może skończyć się dwojakimi konsekwencjami. Po pierwsze odpowiedzialnością za wykroczenie. Druga, znacznie poważniejsza, to odpowiedzialność za szkodę poniesioną przez pracownika w wyniku wypadku przy pracy, która wynikała z niedostatecznego przeszkolenia podwładnego z zakresu bhp.

czytaj więcej »

Polscy pracodawcy masowo korzystali z kolejnych tarcz antykryzysowych. Jednak z uzyskiwaną pomocą i przywilejami związane były także określone wymogi. Początkowo priorytetem było ratowanie firm. Teraz jednak organy kontrolne sprawdzają, czy firmy otrzymujące pomoc spełniły ustawowe wymagania. Kto może skontrolować pracodawcę w związku z tym i co będzie sprawdzał?

czytaj więcej »

Ostatnio coraz częściej dochodzi do kwestionowania przez ZUS podstawy wymiaru składek albo samego faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez kobiety które po stosunkowo krótkim okresie podlegania ubezpieczeniom społecznym występują do ZUS-u o zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński. W tej sytuacji ZUS wszczyna postępowanie celem ustalenia czy dana osoba wykonywała umowę oraz czy jej wynagrodzenie nie zostało przez płatnika zawyżone. Płatnicy mają natomiast wątpliwości jak postępować gdy ZUS wyda im decyzję. Kiedy od decyzji warto się odwołać i co zrobić gdy sąd przyzna rację ZUS-owi jakie to ma konsekwencje dla pracodawców?

czytaj więcej »

W najbliższym czasie wielu pracowników, którzy obecnie są na studiach i wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia straci status studenta, czyli będą mogli rozpocząć oszczędzanie w ramach PPK. Sprawdź, od którego momentu.

czytaj więcej »

Możemy wyróżnić dwa rodzaje urlopów bezpłatnych. Urlop udzielony w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy za jego zgodą wlicza się do stażu pracy i nie pomniejsza wymiaru urlopu. Natomiast „zwykłego” urlopu bezpłatnego na ogół nie wlicza się do stażu pracy. Poza tym jeśli trwa powyżej 30 dni, pomniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy. Ale tylko w roku powrotu pracownika z urlopu bezpłatnego. Co należy wiedzieć o urlopie bezpłatnym? Jak go udzielać? Kiedy daje ochronę przed wypowiedzeniem? Co powinien zawierać wniosek? Sprawdź.

czytaj więcej »