Wolne na siłę wyższą - zasady udzielania (wideo)

Jakie są zasady wnioskowania i udzielania zwolnienia z tytułu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych? W jakich przypadkach można wziąć to zwolnienie? Kiedy można odmówić jego udzielenia? Oto wywiad wideo, który to wyjaśnia.

Indywidualne godziny pracy w służbie cywilnej

PYTANIE: Pracownik korpusu służby cywilnej zatrudniony na stanowisku w sekretariacie dyrektora generalnego urzędu wystąpił o zgodę na godziny pracy 6:30 - 15:30. Jednocześnie zaznaczył, że pod koniec okresu rozliczeniowego odbierze dni wolne za powstałe w ten sposób nadgodziny (każdego tygodnia przepracuje 45 godzin). Co w praktyce będzie prowadziło do konieczności zastępowania tej osoby w sekretariacie przez inną osobę. Dodam, że godziny pracy urzędu są ustalone jako 7:30 - 15:30 - taka informacja zamieszczona jest na stronie BIP urzędu – jednak możliwy jest dostęp do pomieszczeń urzędu przez pracownika. Czy dyrektor może wyrazić zgodę na tak wnioskowany indywidualny rozkład czasu pracy?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności – do kiedy została ponownie przedłużona

30 grudnia 2023 r. weszły w życie przepisy, które ponownie wydłużyły okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności, których termin upływał w czasie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dowiedz się, jakie są powody ponownego wydłużenia ważności orzeczeń w sprawie niepełnosprawności oraz na jaki okres ich ważność została wydłużona.

Co pracownik robi na L4? Jak go skontrolować (wideo)?

Mniejsi pracodawcy mogą zgłosić prośbę do ZUS o przeprowadzenie kontroli pracownika, a w większych zakładach pracodawcy sami organizują takie kontrole. Poza tym, jedni i drudzy mogą zawnioskować o sprawdzenie, czy pracownik słusznie miał przyznane zwolnienie lekarskie. A zatem, jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim - wskazuje Andrzej Radzisław w ramach wideo porady.

Wynagrodzenie jak za nadgodziny za każdą godzinę ponad ustalony wymiar etatu? (stanowisko GIP)

Według przełomowego wyroku TSUE z 19 października 2023 r. niepełnoetatowiec powinien mieć wynagrodzenie jak za nadgodziny już od pierwszej godziny ponad swój wymiar etatu. Zapytaliśmy więc inspekcję pracy o skutki tej decyzji dla polskiego systemu prawnego.

Urlop od składek ZUS dla samozatrudnionych – jak długi i od kiedy

Rząd planuje wprowadzenie urlopu od składek ZUS dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione mają zostać zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku. Dowiedz się, od kiedy przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie będą musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez 1 miesiąc w roku.

Chorobowe z ZUS od 1. dnia pracownika na zwolnieniu lekarskim?

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności chorobowej pracownika w pracy. W praktyce oznacza to odejście od wypłaty przez pracodawców wynagrodzenia chorobowego i od podziału świadczeń chorobowych na finansowane ze środków ZUS i pracodawcy. Sprawdź, od kiedy, według planowanych zmian, ZUS rozpocznie wypłatę zasiłku chorobowego od 1. dnia choroby pracownika.

Jak wydawać świadectwo pracy (oraz jego kopię czy korektę) - wideo

W ramach porady wideo pokazujemy kolejne kroki wydawania świadectwa pracy, a także wydawanie jego kopii (na żądanie pracownika) oraz korekty (gdy pracownik lub pracodawca zauważy istotny błąd. Załóżmy, że kończy się zatrudnienie i musimy wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Czy na kierowniczym stanowisku będzie osobna teczka akt osobowych?

PYTANIE: Pracownik ma 2 teczki akt osobowych. Pierwsza teczka dotyczy jego zatrudnieniu w GOPS. Znajduje się w niej także kopia Aktu Powierzenia Stanowiska p. o. Kierownika GOPS, a także wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w związku z wygraniem konkursu na dyrektora GOPS.Druga teczka akt osobowych zawiera kontynuację zatrudnienia, a mianowicie: oryginał aktu powierzenia stanowiska p. o. Kierownika GOPS oraz wszystkie dokumenty związane z nowym zatrudnieniem (BHP, nowy zakres obowiązków, oświadczenia, upoważnienia, pełnomocnictwa itp.). W nowej teczce jest także umowa pracownika z GOPS reprezentowanym przez wójta gminy dotycząca pracy na stanowisku kierownika GOPS (po wygranym konkursie).Czy faktycznie powinny tu być dwie teczki akt osobowych? I czy druga teczka powinna znajdować się w urzędzie gminy czy w GOPS?

Jak po kolei tworzyć rozkład czasu pracy?

Zarówno przy tworzeniu rozkładów stałych, jak i - zwłaszcza - cyklicznych - trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Można je pogrupować w 5 kolejnych kroków. O co dokładnie chodzi - wyjaśniamy w ramach porady wideo.