Jak wprowadzić i jak prawidłowo stosować „antykryzysowe” obniżenie etatu lub długi okres rozliczeniowy?

Szczególny czas może wymagać szczególnych rozwiązań dotyczących czasu pracy. Wiele firm obniża etaty lub tnie pensje – co można obecnie w niektórych przypadkach zrobić bez zmiany indywidualnych umów o pracę. Ale również wielu pracodawców wprowadza długie okresy rozliczeniowe, które mogą być połączony ze stosowaniem systemu równoważnego. Pisaliśmy już o tym, ale teraz podajemy więcej szczegółów. Jak korzystnie stosować taki długi okres rozliczeniowy? Jak go wprowadzać? W czym może pomóc? Jakie wątpliwości może nieść „antykryzysowe” obniżenie etatów. Sprawdź.

Czym się różni przestój kodeksowy i ekonomiczny ze specustawy? I czym jest „postojowe” zleceniobiorców?

Czym różni się przestój „kodeksowy” od tego ekonomicznego przewidzianego specustawą o koronawirusie? Jak liczyć wynagrodzenie przestojowe przy jednym i drugim rodzaju przestoju? Jakie są prawa i obowiązki stron stosunku pracy w trakcie przestoju? I przy okazji: co należy wiedzieć o świadczeniu postojowym zleceniobiorców? Sprawdź.

SĘDZIA WYJAŚNIA: Nawet w stanie epidemii pensja pracownika nie może ucierpieć z powodu braku zysku firmy

Kryzys gospodarczy w sposób drastyczny ogranicza dochody pracodawców niemalże niezależnie od branży. Zastanówmy się zatem, czy przedsiębiorca może tak zmodyfikować umowy o pracę swoich podwładnych, aby uzależnić ich pensję od tego, czy firma wypracuje zysk.

Dofinansowanie z FGŚP ze skróconą ochroną miejsc pracy

Obowiązujące od 18 kwietnia br. przepisy tarczy antykryzysowej 2.0. skróciły okres, przez który pracodawca zobowiązany jest utrzymać zatrudnienie w związku z uzyskaniem dofinansowania w celu ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Sprawdźmy szczegóły.

Do 31 maja br. kierowcy mają tymczasowo złagodzone przepisy

Ze względu na pandemię zakażeń koronawirusem COVID-19 od 17 kwietnia do 31 maja 2020 r. zostały wprowadzone odstępstwa od stosowania niektórych przepisów wobec kierowców.

50% zwolnienie ze składek na ZUS dla średnich pracodawców

18 kwietnia br. weszła w życie ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się̨ wirusa SARS-CoV-2, na mocy której pracodawcy zatrudniający od 10 do 49 osób będą mogli skorzystać z 50% ulgi na składki ZUS. Ponadto 9 kwietnia Prezydent RP zapowiedział całkowite zwolnienie ze składek na ZUS dla wszystkich pracodawców.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które muszą zajmować się dzieckiem w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli, żłobków itp., przysługuje w wymiarze 14 dni. Przy czym możliwość korzystania z niego była od tego czasu kolejno przedłużana. Najpierw do 26 kwietnia. Następnie okres ten został przedłużony po raz kolejny – tym razem do 3 maja 2020 r. Zaś ostatnie dwa rozporządzenia z 30 kwietnia przedłużają ten termin do 24 maja.

Do 31 maja odstępstwa w zakresie czasu pracy kierowców

Polska działając na podstawie art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 561/2006, wprowadziła tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6 ust. 1-3, art. 7 oraz art. 8 ust. 8 wymienionego rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy i osób.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z ustawy antykryzysowej – 10 odpowiedzi z praktyki

Pracodawca, który uzyska określony spadek obrotów, może uzyskać dopłaty do pensji. Czy aby je otrzymać, zawsze jest wymagany przestój ekonomiczny lub odpowiednie obniżenie etatu? A jeśli przestój był przez część miesiąca? Jeśli ktoś już miał pełen etat, czy też trzeba go obniżać? A jeśli pracownikowi kończy się umowa terminowa? Sprawdź odpowiedzi na te i kilka innych pytań.