Koronawirus: wstrzymany obowiązek badań okresowych

Aktualnie, wobec rozszerzającej się pandemii koronawirusa, wiele placówek medycznych odwołuje zaplanowane badania profilaktyczne pracowników. Problem z tym związany mają pracodawcy, którzy – w świetle przepisów kodeksowych – nie mogą dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Rozwiązanie problemu przynosi tzw. tarcza antykryzysowa (a wśród niej nowelizacja specustawy ws. COVID-19), która zakłada zawieszenie w czasie epidemii obowiązku wykonywania badań okresowych bhp. Natomiast badania wstępne i kontrolne będzie mógł wykonać inny lekarz niż uprawniony do wykonania takich badań. Sprawdźmy szczegóły.

Jak prowadzić szkolenia bhp w trakcie pandemii – stanowisko GIP z 23 marca 2020 r.

Na czas podejmowanych działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 Główny Inspektorat Pracy zaproponował uelastycznienie stosowania przepisów o formie przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp. Sprawdźmy szczegóły.

  Koronawirus: praca zdalna na podstawie tzw. specustawy – jakie są prawa i obowiązki pracodawcy

Wielu pracowników wysłaliśmy w związku z koronawirusem na tzw. pracę zdalną. Na podstawie specustawy mamy takie prawo i to zasadniczo jednostronnie, bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Jakich formalności należy przy tym dopełnić? Jakie są obowiązki pracownika pracującego zdalnie, a jakie – jego pracodawcy? Sprawdź.

Tzw. tarcza antykryzysowa – poznaj kilka nowych rozwiązań ważnych dla kadr

Jednym z podstawowych elementów tarczy antykryzysowej jest m.in. pomoc pracodawcom i pracownikom. Będzie ona polegała nie tylko na dofinansowaniu części wynagrodzeń czy umorzeniu składek ZUS dla części przedsiębiorców, ale także na czasowym uelastycznieniu części dotychczasowych przepisów o czasie pracy. Sprawdź, jak należy rozumieć kilka nowo wprowadzonych rozwiązań kadrowych.

KORONAWIRUS: Na jakich zasadach można obecnie zwolnić pracownika lub zmienić mu warunki pracy?

W związku z pandemią koronawirusa wielu pracodawców musi pogorszyć pracownikom warunki pracy i płacy lub wręcz zredukować etaty. Kiedy i w jaki sposób należy tego dokonać? I które zmiany warunków pracy nie wymagają zmiany umowy o pracę (czyli wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia zmieniającego. Oto wyjaśnienia tych kwestii oraz odpowiedzi na pytania naszych Czytelników dotyczące zwalniania

Jak uzyskać dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób w ramach tzw. tarczy antykryzysowej?

W związku z panującą epidemią koronawirusa, pracodawcy – po spełnieniu określonych warunków – mogą otrzymać od państwa wsparcie w postaci m.in. dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych osób oraz środki na składki na ubezpieczenia społeczne. Sprawdź, na jakich zasadach można otrzymać takie świadczenia

Koronawirus: praca zdalna na podstawie tzw. specustawy – jakie są prawa i obowiązki pracodawcy

Na podstawie specustawy dotyczącej koronawirusa, pracodawca może nakazać pracownikowi pracę zdalną (poza firmą). Jakie są przy tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika? Sprawdź.

Jakie dodatkowe uprawnienia mają pracodawcy i pracownicy w związku z koronawirusem?

2 marca Sejm przyjął specustawę ws. walki z koronawirusem [weszła w życie 8 marca br - przyp. red]. Wprowadza ona m.in. nowe rozwiązania do prawa pracy. Są to: możliwość polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy w razie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola bądź szkoły.

Koronawirus w firmie – PIP odpowiada na pytania pracodawców

W sytuacji zagrożenia koronawirusem pracodawcy mają coraz więcej wątpliwości dotyczących stosowania przepisów prawa pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej. Sprawdźmy odpowiedzi PIP na 6 ważnych pytań pracodawców o koronawirusa w firmie.