Pracodawca, który otrzymał dofinansowanie „antykryzysowe”, nie może zwalniać pracowników

Przedsiębiorca, który obecnie otrzyma pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy albo pomoc od starosty musi chronić etaty pracowników. Na czym polega zakaz zwalniania w związku z uzyskaną pomocą? Jak będzie kontrolowany? Sprawdź.

Pracodawcy 50+ mają przesunięte PPK

 Tzw. tarcza antykryzysowa umożliwia pracodawcom zatrudniającym co najmniej 50 osób przesunięcie o pół roku terminów na utworzenie PPK. Nie dotyczy to jednak firm, które już wdrożyły PPK.

Którzy pracodawcy uzyskali dodatkowe przywileje z czasem pracy i urlopem?

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii specustawa przyznała niektórym pracodawcom szczególne narzędzia w związku z koniecznością utrzymania ciągłości działania zakładu. Chodzi o uproszczoną zmianę systemu i rozkładu czasu pracy, polecanie nadgodzin i wstrzymanie urlopów. Których pracodawców to dotyczy i jakie możliwości chodzi?

Koronawirus: zwalnianie pracowników i osoby chronione

Sprawdź, którzy pracownicy są chronieni przed wypowiedzeniem umowy o pracę lub wypowiedzeniem zmieniającym, a także jak wygląda ochrona przed rozwiązaniem umowy na podstawie przepisów antykryzysowych. Sprawdź procedurę wypowiedzenia umowy o pracę.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – jak rozliczyć czas zwolnienia od pracy z powodu COVID-19

Pracownikom zwolnionym od pracy w związku z koniecznością opieki na dziećmi, od 12 marca 2020 r. przysługuje nowe świadczenie – dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, jak ustalić wysokość tego świadczenia i wykazać w dokumentach przekazywanych do ZUS.

Tarcza antykryzysowa: MRPiPS o skracaniu okresów odpoczynku

Pracodawca, u którego nastąpił spadek obrotów w wyniku COVID-19 może skrócić nieprzerwany odpoczynek dobowy i tygodniowy, udzielając pracownikom równoważnego odpoczynku w późniejszym terminie. Jakie warunki trzeba spełnić i czy możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania np. do pracowników zatrudnionych w tzw. ruchomym czasie pracy?

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników w czasie przestoju firmy – instrukcja resortu pracy

Tarcza antykryzysowa daje przedsiębiorcom możliwość ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Resort pracy wyjaśnił na stronie internetowej praca.gov.pl, jak krok po kroku wypełnić wniosek o przyznanie wsparcia.

Świadczenie postojowe dla „cywilnoprawnych” i prowadzących działalność

Świadczenie postojowe jest jednym z instrumentów mających służyć złagodzeniu negatywnych następstw ekonomicznych pandemii koronawirusa. Zasady przyznawania tego świadczenia uregulowano w art. 15zq-15zza specustawy koronawirusowej (ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych – Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.).

Co z postępowaniami sądowymi w czasie epidemii?

Sądy pracy praktycznie zawiesiły swoją działalność. Równocześnie weszło w życie wiele  przepisów uchwalonych   w związku z Covid 19.  Które z nich dotyczą postępowań sądowych, które już toczą się przed sądami pracy lub mogą zostać przed nimi zainicjowane? Sprawdź.